Výstava: Slobodná škola očami detí.

Náš zahraničný výskumný partner realizuje pokusy, pri ktorých dávajú žiakom nakresliť, čo si predstavujú pod pojmom škola. Keďže máme výskum, žiakov aj ich predstavivosť radi a boli sme zvedaví, skúsili sme to aj u nás.

Dieťa, ktoré je zvyknuté na klasickú školu s písomkami, na stres pred tabuľou a 45-minútové vyučovacie hodiny, nakreslí obvykle školu ako budovu či triedu s lavicami.

Deti, ktoré poznajú sebariadené či domáce vzdelávanie, vidia v škole omnoho viac – a niekedy ani nerozoznávajú školský rok a prázdniny.

Výstava „Slobodná škola očami detí“ približuje pohľad žiakov Slobodnej demokratickej školy v Košiciach na svoju školu a na sebariadené vzdelávanie. Vytvorená je z vyše 70 kresieb detí, prevažne z prvého stupňa, ktoré sú buď na domácom alebo i dennom vzdelávaní. „Všetky deti, ktoré sa zapojili, dostali jednotné zadanie: nakresliť našu Slobodnú školu. Žiadne ďalšie pokyny či usmernenia sme im nedali. Mali teda absolútnu voľnosť v tom, ako Slobodnú školu na výkrese stvárnia. Výsledok nás veľmi milo prekvapil. Na ich obrázkoch môžete vidieť „ich školu“ ako miesto na hranie, les, lúku, ihrisko, dokonca i celú planétu Zem,“ s úsmevom hovorí riaditeľ školy Juraj Mazák.

Výstava je netradičná aj v tom, že v nej nehľadajte dokonalé umenie. Prevyšuje ho detská úprimnosť, ktorá využila pri maľovaní to, čo v danej chvíli chcela. Pretože aj o tom je sebariadené vzdelávanie. Deti použili pri tvorení ceruzky, farbičky, voskovky i obyčajné pero. Každá z kresieb má svoje vlastné jedinečné čaro. Nekladie dôraz na dokonalú techniku ani konkrétny výtvarný štýl. Podobný priebeh mala aj jej inštalácia – žiaci a ich pedagógovia využili sieť na uhorky a drevené štipce. Po výstave materiál plánujú zužitkovať ďalej v
školskej záhrade.

Posolstvo výstavy je určené deťom i dospelým.

„Nazrite do jedinečného sveta detskej fantázie a obrazotvornosti. Nechajte sa vtiahnuť do voľnej hry. Zahoďte dospelácku vážnosť, staňte sa na chvíľu dieťaťom – žiakom a na vlastnej koži zažite učenie hrou. V našej Slobodnej škole to nie je utópia, ale realita,“ dodáva riaditeľ.

Výstava bola zároveň súčasťou podujatia Dni otvorených dverí Slobodnej demokratickej školy.

Odtiaľ sa v spolupráci s K13 a Výmenníkmi presunula do Výmenníka Važecká (roh ulíc Važecká a Galaktická), kde si ju môžete pozrieť do 3. apríla v čase od 16:00 do 18:00.