V Košiciach zažijeme Slobodný víkend

Do Košíc premiérovo prichádza podujatie Slobodný víkend. Prvý ročník v metropole východu štartuje vo štvrtok 7.septembra 2023. Najbližšie dni prinesie aktivity pre rodiny s deťmi, pedagógov, psychológov, študentov aj širokú verejnosť.

„Pozvanie prijal uznávaný odborník z Českej republiky Pavel Kraemer. Zakladateľ inštitútu pre podporu inovatívneho vzdelávania nám vo svojej úvodnej prednáške priblíži koncepty alternatívnych a inovatívnych škôl. V pondelok popoludní v budove Bravo v Kulturparku pomôže rodičom zvoliť pre svoje dieťa vhodný typ školy, porozpráva tiež o rozvíjaní znalostí a o tom, čo dnešné deti prežívajú v školách a ako s tým môžu rodičia pracovať,” priblížil organizátor podujatia Juraj Mazák.

Súčasťou programu bude aj premietanie filmov, diskusie, spoločný výlet na vyhliadkovú vežu a návšteva košickej ZOO. Záujemcovia môžu na vlastnej koži zažiť netradičný štýl vzdelávania.

V Košiciach už niekoľko rokov pôsobí škola, ktorá prináša do slovenského školstva alternatívu. Slobodná škola je rozhodnutím ministerstva školstva zaradená do siete školských zariadení ako riadna základná škola. V spolupráci s Pedagogickou fakultou Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre realizuje na Slovensku unikátne experimentálne overovanie slobodného vzdelávania po vzore anglického modelu Summerhill. Hlavným cieľom je umožniť slobodné vzdelávanie všetkým deťom na Slovensku.

„Naši žiaci nepoznajú stresy z písomiek ani dobré či zlé známky. Namiesto klasického známkovania pracujeme so slovnou spätnou väzbou. Veľa sa učíme vo vzájomných interakciách a priamo v teréne. V múzeách, na hradoch, galériách a v prírode,” pochvaľuje si učiteľ Rastislav Cichý, ktorý vymenil bežnú školu za inovatívnu pred pár rokmi.

„Za roky, od kedy fungujeme, bránou našej školy prešlo takmer 1000 detí, vrátane domškolákov. Pre niektorých je spôsob výučby na našej škole nepredstaviteľný, no 102-ročná história tohto modelu vo svete dokazuje, že naozaj funguje. Zakladateľ prvej slobodnej školy na svete A. S. Neill bol presvedčený, že keď sa dieťaťu ponechá sloboda a prejaví sa mu náklonnosť, vyrastie z neho spoločensky zodpovedný a uvedomelý človek,“ dodáva Mazák.

Vyučovacie metódy vychádzajúce z konceptu Summerhill teraz predstavia aj širokej verejnosti v Košiciach – na akcii SLOBODNÝ VÍKEND (07.09.2023- 12.09.2023).
Vstupné na jednotlivé podujatia je na dobrovoľnej báze. Od záujemcov sa vyžaduje registrácia vopred cez formulár na webovej stránke organizátorov slobodnaskola.sk alebo na sociálnych sieťach.

PROGRAM PRE VEREJNOSŤ:
ŠTVRTOK 07.09.2023
Čo? Film Summerhill
Kedy? 17:00 – 19:00
Kde? Výmenník Važecká v Košiciach (Galaktická 1A, Nad Jazerom)

SOBOTA 09.09.2023
Čo? Dokumentárny film Svobodné děti spojený s prednáškou a diskusiou nášho
hosťa Pavla Kraemera o konceptoch alternatívnych škôl.
Kedy? 15:00 – 17:00 premietanie filmu
17:00 – 19:00 prednáška a diskusia s Pavlom Kreamerom
Kde? Kino Úsmev (Kasárenské námestie 1, Košice)

NEDEĽA 10.09.2023
Výlet na vyhliadkovú vežu v lesoparku s náučným chodníkom na kopci Hradová.
Pridať sa môžete: Zastávka MHD Vyhliadková veža, príchod autobusu o 10:08
(odchod linky 29 z MHD zastávky Staničné námestie je o 9:52)

Výlet do ZOO
Pridať sa môžete: pri pokladniach ZOO v Kavečanoch o 10:00
Spoločný výlet na košickú vyhliadkovú vežu či do ZOO umožní aj rozhovory s našimi
kolegami a žiakmi.

PONDELOK 11.09.2023
Čo? Prednáška a interaktívna debata Pavla Kraemera na témy Ako vybrať typ školy
pre rozvíjanie znalosti a kľúčových kompetencii u môjho dieťaťa, pocity dieťaťa, ktoré
zažíva v škole a pod. V diskusii bude množstvo priestoru aj na otázky.
Kedy? 16:00 – 20:00
Kde? Kulturpark budova Bravo (Kukučínova 2, 040 01 Juh)

Kontaktná osoba: Lenka Mazáková
Email: info@slobodnaskola.sk