Noc vonku v Košiciach prilákala deti i študentov

Vo štvrtok 23.11. večer sa na školskom dvore Slobodnej školy na Galaktickej 9 v Košiciach zišlo takmer 50 ľudí – detí, mladých i dospelých. Všetkých spojila jedna myšlienka – podporiť podujatie, ktorého cieľom je dať do pozornosti alarmujúcu situáciu ľudí bez domova. V Bratislave organizuje Noc vonku už roky OZ Vagus, tento rok sa v rámci desiateho ročníka podujatie konalo premiérovo po celom Slovensku. Spoluorganizátormi v Košiciach boli Slobodná škola a Ťahanovská záhrada. Podľa riaditeľa Slobodnej školy Juraja Mazáka nočný chlad pomáhala prekonať najmä príjemná medziľudská atmosféra: „Naše veľké poďakovanie patrí všetkým, ktorí sa k nám na Noc vonku pripojili, ktorí nás podporili. Príbehy, s ktorými sa s nami podelili ľudia z Arcidiecézy Košice, OZ Útočište aj Oáza Bernátovce zasiahli tie správne miesta. Bolo úžasné sledovať aj našich žiakov aj verejnosť ako prišli odhodlane bojovať so zimou, aby svojou troškou podporili šľachetnú myšlienku podujatia Noc vonku.“

V úvode vystúpil s interaktívnou šou Vedecký Brloh. Lektorka RNDr. Terézia Kisková z Ústavu biologických a ekologických vied UPJŠ v Košiciach pripravila tematický program: „Téma bezdomovectva, alebo všeobecne ľudí bez domova je veľmi aktuálna a preto je veľmi dôležité upozorniť na to už mladých ľudí, alebo mladú generáciu, aby premýšľali nad tým ako takéto niečo zvrátiť. Presne kvôli tomu som aj prijala pozvanie. Venovala som sa ľudskému telu, ako vplýva naňho chlad, ako sa dokáže s týmto chladom vysporiadať, aké mechanizmy môže mať na to, aby napríklad prežil bezdomovec v zime.“

Okrem toho sa žiaci aj verejnosť oboznámili s časopisom Nota bene, prítomných klientov sa pýtali na život na ulici, aj na možnosti pomoci. Večer si spoločne vypočuli príhovor prezidentky Zuzany Čaputovej, ktorá okrem iného v Bratislave spomenula aj Petra Gombitu, ktorý do priestorov Slobodnej školy zavítal spoločne so Štefanom a Štefanom – obyvateľmi Oázy a aktívnymi bežcami behov za chudobných. Následne si všetci spoločne sadli k „táborisku“ a pri gitare a speve zdolávali teploty okolo nuly. „Som veľmi rada, že sme súčasťou aj tohto podujatia. Myslím si, že je dôležité sa touto témou zaoberať a je hlavne dôležité ju vnímať správne a chápať týchto ľudí ako ľudí, ktorí potrebujú pomoc a nie naše posudzovanie. Je teda priestor, čo najviac urobiť preto, aby na tej ulici bolo ľudí menej, aby tou chudobou boli ohrozovaní menej a nie naopak, ako sa to deje v dnešných časoch,“ uviedla poslankyňa za MČ Košice Nad Jazerom Ivana Kmecová.

Desiaty ročník podujatia Noc vonku sa prvýkrát konal v rámci celého Slovenska. Záštitu nad ním prevzala prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Hlavný organizátor : OZ Vagus

Spoluorganizátor v Košiciach: Slobodná demokratická škola, Ťahanovská záhrada

Ďakujeme za podporu: Vedecký Brloh, Oáza Bernátovce, Arcidiecéza Košice, OZ Útočište aj partnerom Fajne potraviny a Soupculture.

Kontaktná osoba: Juraj Mazák, 0911 157 038, info@slobodnaskola.sk